Usługi

lekarz stomatolog - Tomasz Gretkierewicz
Specjalizuję się w poniższych zabiegach:

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA


ikona

Wypełnienia - światło utwardzalne:

są konieczne, gdy pojawiają się ubytki próchnicowe, jak również służą do odbudowy kosmetycznej zęba (zmiana kształtu korony zęba).

Leczenie:

Dentysta oczyszcza ubytek z próchnicy, nadaje mu odpowiedni kształt i wypełnia twardym materiałem w kolorze zęba. Liczba wizyt:1

Trwałość:

około 5 lat w zależności od stanu higieny jamy ustnej.

ENDODONCJA (leczenie kanałowe)


ikona
Leczenie kanałowe jest ostatnim etapem ratowania zęba przed usunięciem. Jest bardzo ważne, żeby kanały były opracowane i wypełnione do końca; w tym celu używa się endometru. Leczenie kontroluje się za pomocą 2-3 zdjęć radiologicznych.

Leczenie:

Po znieczulenia zęba stomatolog usuwa zakażoną miazgę i oczyszcza kanały korzeniowe, następnie wypełnia szczelnie kanały i wykonuje odbudową zęba, w zależności od stopnia zniszczenia, może to być samo wypełnienie, wypełnienie wzmocnione włóknem szklanym lub korona porcelanowa. Liczba wizyt: w większości przypadków leczenie odbywa się podczas jednej wizyty.

Trwałość:

Ząb po leczeniu kanałowym może przetrwać cale życie. Jednak wypełnienie zęba może wymagać wymiany po 5 latach.

PROTETYKA


ikona
Utracone zęby należy jak najszybciej zastępować, ponieważ sąsiadujące z luką mogą przesuwać się w stronę pustego miejsca. Braki zębów doprowadzają do nieefektywnego rozdrabniania pokarmu w jamie ustnej, niekorzystnych zmian w wyglądzie twarzy oraz zwiększają ryzyko próchnicy i chorób dziąseł.

Korony

Trwałość od 5 do 15 lat w zależności od użytego materiału i higieny jamy ustnej.
Wykonuje się by wzmocnić żeby osłabione przez ubytki, leczenie kanałowe lub poważnie zniszczone urazami. Najczęściej są to korony porcelanowe na stali lub cerkonowe.
Liczba wizyt: 2. Na pierwszej wizycie dentysta nadaje kształt podstawy dla korony. Wykonuje następnie wycisk, czyli form? dla korony i pokrywa obnażony ząb korona tymczasową?. Na drugiej wizycie usuwa się koroną tymczasową i zacementowuje nową.

Most

To zestaw sztucznych zębów umocowanych na zębach sąsiadujących z luką. Stosuje się u osób, którym brakuje jednego lub kilku zębów. Ważne jest, aby zęby, do których most jest przytwierdzony były zdrowe i miały odpowiednie wsparcie ze strony dziąseł i kości.
Liczba wizyt: 2.
Trwałość: 5-15 lat w zależności od użytego materiału i higieny jamy ustnej.

Proteza

To zestaw sztucznych zębów umocowanych w akrylowej lub nylonowej podstawie leżącej bezpośrednio na dziąsłach. Wykonuje się ją, gdy brakuje kilku zębów a pozostałe nie są na tyle mocne by utrzymać most lub gdy pacjent utracił całkowicie zęby górne i dolne. Liczba wizyt od 3 do 5, konieczne jest bowiem wykonanie wycisku dziąseł i właściwe dopasowanie protezy. Po założeniu gotowej protezy pacjent może potrzebować kilku dodatkowych wizyt, aby dokona? drobnych korekt w celu dopasowania protezy.
Trwałość: maksymalnie 5 lat.

Inlay, Onlay, Onerlay

Są to wypełnienia porcelanowe, stosowane w rozległych ubytkach.
Trwałość: ( 5-15 lat) tych wypełnień jest zdecydowanie większa niż wypełnień światło utwardzalnych.
Leczenie: Dentysta oczyszcza ubytek z próchnicy, nadaje mu odpowiedni kształt, pobiera wycisk. Następnie zabezpiecza ubytek wypełnieniem tymczasowym. Na następnej wizycie cementuje wypełnienie wykonane w laboratorium.
Liczba wizyt: 2

WYBIELANIE ZĘBÓW


ikona
Przebarwienia zębów mogą się pojawić mimo dokładnego mycia. Przyczyn jest wiele: kawa, herbata, papierosy, czerwone wino. Na wizycie dentysta ustala przyczyny przebarwień i zaleca najlepszą metodę. Wybielić zęby można podczas jednej wizyty. Dentysta nakłada specjalny żel wybielający na zęby i naświetla lampą. Innym sposobem są gumowe nakładki wypełniane żelem wybielającym. Stomatolog przygotowuje dopasowaną do uzębienia pacjenta nakładkę, którą pacjent sam wypełnia i nakłada w dzień lub w nocy.
Liczba wizyt: 1-2.

STOMATOLOGIA DZIECIĘCA


ikona
Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym powinna się odbyć, gdy dziecko ukończy pierwszy rok życia. Lekarz powinien, zanim wyjdą wszystkie zęby mleczne, sprawdzi? czy nie pojawiła się próchnica lub wczesne oznaki innych problemów. Odpowie również na pytania i wyjaśni jak dbać o zęby dziecka. Większość dzieci powinna odwiedzać dentystę regularnie, co 6 miesięcy.

LECZENIE CHORÓB DZIĄSEŁ


ikona
Choroby dziąseł, takie jak zapalenie lub zakażenie dziąseł i kości utrzymującej zęby, wywołują bakterie w płytce nazębnej, lepkiej, prawie bezbarwnej błonce, która tworzy się na naszych zębach.

Objawy:
  • Krwawienie, nadwrażliwość i ból dziąseł
  • Nieświeży oddech lub niesmak w ustach
  • Rozchwiane zęby
  • Ropa wydobywająca się z dziąseł.

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA


ikona
Stomatolog prowadzący ogólną praktykę przeprowadza podstawowe zabiegi takie jak:
  • usuwanie zębów stałych i mlecznych
  • pierwsza pomoc przy wyrzynaniu się zębów mądrości
  • nacinanie ropni
  • dłutowanie korzeni

    • Jeśli zachodzi konieczność wykonania bardziej skomplikowanych zabiegów kieruje pacjenta do chirurga specjalisty.

PROFILAKTYKA


ikona
Skaling - to usunięcie płytki nazębnej i kamienia z powierzchni zębów za pomocą ultradźwiękowego skalera. Po zabiegu pacjenci doznają przyjemnego odczucia świeżości i czystości. Od skalingu powinno rozpoczynać się leczenie zębów. Zabieg powinien być wykonywany przynajmniej dwa razy w roku.